ثبت ارشیا

طرح توجیهی چیست و چه کاربردهایی دارد

آیا شما میدانید طرح توجیهی چیست؟ طرح توجیهی چه کاربردهایی دارد؟ به همین دلیل است که ما تمایل داریم در این متن از مقاله ی خود آنچه که در اختیار داریم به قلمآوریم.از شما خواستاریم تا پایان متن با ما همراه شوید.

 

طرح توجیهی در کلمه به چه معناست

 

طرح توجیهی که آن نیز ممکن است با عنوان  fesibilty research مطرح گردد، همانگونه که مشخص است ، عبارت است از؛

  • توضیح
  • تشریح
  • شرح

 

طرح توجیهی عبارت میباشد از جمعی محاسبات و مطالعه هایی که در ارتباط با یک ایده صورت میپذیرد. چرا که شخص تمایل دارد، در مرحله نخست ایده ی خود را تشریح نماید. پس از آن طی مرحله بعدی معین کند که آیا امکان به جهت انجام آن وجود دارد، و یا خیر؟

 

علل تدارک یک طرح توجیهی

 

دوستان عزیز بهتر است توجه داشته باشید که، به هنگامی که یک ایده در ذهن ما وجود دارد، آن نیز خام است. به همین جهت قابلیت به اجرا رسیدن را ندارد. مگر به هنگامی که وارسی گردد و از استحکام آن اطمینان خاطر حاصل شود.

بنابراین ما نیز طرح توجیهی را تهیه مینماییم تا اشخاص دگر همچون بانک ها، سرمایه گذاران نهادهای نظارتی همچون؛ محیط زیست و... را با آنچه که در ذهن خود میپروریم آشنا نماییم.

 

مزایای طرح توجیهی چه میباشد

 

چنین تصور کنید که شما نیز، غایت احداث یک کارخانه تولید چای را در سر میپرورید.

آیا چنانچه پیش از اقدام در ارتباط با مقدار تولید رقبا فروش و نیز قیمت های هر یک از شرکت ها، مقدار صادرات و واردات ماشین آلات آنها، شهرهایی که بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده اند، علم کافی در اختیار داشته باشید، گام های بعدی خود را دقیق تر بر نخواهید داشت؟

و امّا مهم ترین مزیت طرح توجیهی این میباشد که چَشم صاحب سرمایه و ایده را بر آینده و عواقب کار خود بازتر مینماید. از این جهت کلّیه جوانب تصمیمات اتخاذی خود را مورد توجه قرار میدهد.

 

طرح توجیهی چه کاربردهایی دارد

 

به هنگامی که جهت دریافت وام به بانک رجوع مینمایید، شما باید توانایی دفاع از ایده خود را داشته باشید و موفقیت آن را در آینده ای نه چندان دور به مرحله اثبات رسانید. طرح توجیهی همان طرحی است که از سوی کارشناس بانک مطالعه میشود و در راستای ایده و اجرای ایده ی شما قرار میگیرد. سپس اطلاعات مالی شما به مرحله تأیید رسیده و وام درخواستی شما پرداخت میگردد.

 

طرح توجیهی و بخش های مختلف آن

 

یک طرح توجیهی دربرگیرنده سه قسمت اساسی بازار مالی و فنی میباشد. که ضمن هر یک از قسمت ها اطلاعات پروژه به گونه ای بروز گردآوری شده، محاسبه و در نهایت نوشته میشود. به گونه ای شفاف تر؛

 

  • قسم بازار

کالا را از منظر شرایط حاکم بر بازار وارسی میکند و بیان میدارد که آمار تولید محصول در کشور تا چند ساله گذشته چه میزان بوده و پیش بینی مقدار گنجایش بازار را به انجام میرساند.

 

  • قسم فنی

شیوه تولید محصول، ماشین آلات لازمه، گنجایش انبار، تعداد کارکنان مورد نیاز، و... در این قسم نگارش میگردد.

 

  • قسم مالی

هزینه خرید ماشین آلات لازم، سرمایه در گردش، حقوق ها، حق الزحمه کارکنان و نیز سایر اسناد و مدارک مالی در این بخش وارسی و محاسبه میگردد. نهایتاً با عنایت به نرم افزار کامفار از محاسبه های خروجی اخذ میشود.

 

فضای نرم افزار کامفار

 

نرم افزار کامفار ، نرم افزاری میباشد که قابلیت نصب بر روی کامپیوتر را دارد. از آن نیز به جهت کسب اطمینان خاطر از صحت تحقیق ها و محاسبه های پیش از اجراء استفاده میگردد. علاوه بر آن این نرم افزار به گزارش های مالی و اقتصادی نظم میبخشد. و نیز نهایتاً خروجی حاصل از نرم افزار بیان میدارد که جذابیت سرمایه     گذاری بر روی ایده ی شما چه میزان است؟

 

طرح توجیهی و موضوعاتی که برای آن نگارش میگردد

 

یک طرح توجیهی با عناوین کلّی؛

  • پتروشیمی.
  • کشاورزی.
  • گردشگری.
  • صنعتی.

نگارش میشود.

به چند مثال در هر یک از عناوین فوق، بسنده مینماییم.

 

طرح توجیهی پتروشیمی؛

احداث نمودن یک پالایشگاه، بهره برداری از منابع اعم از نفت و گاز، و... .

 

طرح توجیهی کشاورزی؛

پرورش ماهی، پرورش مزرعه، احداث نمودن یک گلخانه، و... .

 

▫ طرح توجیهی گردشگری :

احداث رستوران، احداث کافه، احداث مجموعه های تفریحی بین راهی، تشکیل یک مکان به منظور گردشگری، و... .

 

طرح توجیهی صنعتی :

تولید کردن فولاد، تولید روغن، تولید مواد خوراکی، و... .

 

چگونگی نگارش یک طرح توجیهی

 

به منظور نگارش یک طرح توجیهی لازم است یک پرسش نامه تهیه نمایید. سپس سؤالات خود را ضمن آن نگارش کنید. سپس پاسخ سؤالات خود را به دست آورید و نهایتاً ضمن یک سند کامل شده به مرحله ی چاپ رسانید.

ولیکن آن طرح توجیهی فوق دارای اعتبار لازمه خواهد بود؟ آیا بانک بدان اکتفاء خواهد کرد و یا خیر؟

بهتر است بدانید که، لازم است یک طرح کامل و دقیق از سوی کارشناسان و متخصصان آن زمینه به مرحله نگارش رسد. و قسمت فنی طرح شما از سوی مهندسین شرکت به طریق بازدید دقیق و کامل محل اجراء و اخذ اطلاعات فنی تهیه گردد.

 

 

همان گونه که در متن فوق مطالعه نمودید، ما در یک بیانی ساده و صریح سعی در آشنا نمودن شما با طرح توجیهی و کاربرد آن داشتیم. هر یک از طرح ها که طرح توجیهی نیز از جمله ی آنهاست، نیازمند نگارش به شیوه ای صحیح و دقیق میباشد. و ما نیز امیدواریم اطلاعات لازمه را در اختیار شما گذاشته باشیم.

 

تاریخ : 1400.02.02
نویسنده : Modiriat
دسته بندی :  خدمات ثبتی
بالا
ثبت ارشیا
ثبت شرکت ارشیا