جایگاه A
آشنایی با محله

شهرک قدس

محله شهرک قدس

 

محله شهرک قدس

 

شهرک قدس ( Shahrak Qods ) در منطقه دو شهر تهران واقع شده است .

 

 

شهرک غرب ، یکی از مدرن ترین محله های تهران است که به چند دلیل شهرت دارد . اول معماری متفاوت و شهرسازی مدرن و اصولی ، دوم داشتن خیابان های عریض ، سوم آب و هوای مطلوب و چهارم امکانات رفاهی ، تفریحی و درمانی مناسب از جمله این دلایل هستند. این محله در منطقه 2 شهرداری و خارج از محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک قرار دارد. این محله تراکم جمعیتی کمی به نسبت دیگر محله های تهران دارد.

 

جایگاه شهری و جغرافیایی پونک

 

این محله از شمال با بلوار دادمان ، از جنوب با بزرگراه همت، از شرق با بزرگراه چمران و از غرب با بلوار بلوار فرحزادی احاطه شده است. برای دسترسی به این محله با حمل و نقل عمومی، می توانید از ایستگاه مترو میدان صنعت استفاه کنید. میدان صنعت در شهرک غرب ، دارای یک ایستگاه اتوبوسرانی بزرگ است که از مناطق مختلف تهران دسترسی دارد. ایستگاه تاکسیرانی میدان صنعت نیز همین ویژگی را دارد. برای رفت و آمد به شهرک قدس با خودروی شخصی، دسترسی از طریق بزرگراه همت، بزرگراه شیخ فضل اله نوری، بزرگراه چمران و بزرگراه هاشمی رفسنجانی(نیایش سابق)مسیرهای مناسبی هستند. بلوارهای خوردین، پاکنژاد، مدیریت، فرحزادی و دادمان، مهم ترین معابر این محله هستند.

 

تاریخچه شهرک غرب

 

در ابتدا در محل بلوار خوردین در شهرک غرب ، روستایی به همین نام قرار داشت . این روستا 85 نفر سکنه داشت که همگی مسیحی بودند. در سال

1340 ، مهندسان آمریکایی ، مجتمع مسکونی شهرک غرب را به سبک مدرن ساختند. تقریبا تمامی ساکنان این منطقه در آن دوران ، آمریکایی ها بودند. به همین دلیل این محله به نام شهرک غرب شناخته شد.

 

اماکن مذهبی در شهرک غرب

 

مسجد میدان صنعت ، مسجد جامع شهرک غرب ، مسجد الزهرا و مسجدالنبی از اماکن مذهبی در این محله هستند.

 

مراکز تفریحی و ورزشی شهرک غرب

 

بوستان کامبیز ، بوستان مادر ، بوستان ایران زمین ، بوستان شورایاری ، بوستان فدک ، بوستان کودک ، بوستان افرا ، بوستان خوردین ، بوستان بهار ، بوستان هرمزان ، بوستان صدروس و بوستان مهرآبدیده، فضای سبز شهرک غرب را تشکیل می دهند.

باشگاه دوچرخه سواری ایران زمین ، باشگاه تنیس قدس ، استخر آفتاب قدس ، مجموعه ورزشی گلستان و استخر ونک پارک ، اماکن ورزشی مهم این محله هستند.

کافه کارزین ، کافه دلواز ، کافه اپیکور ، رستوران دست ، رستوران لمزی ، کافه اپیکور و اسلاید برگر از جمله رستوران های شهرک قدس هستند.

مجتمع تجاری گلستان ، مرکز تجاری مهستان ، مجتمع تجاری سینا ، مجتمع تجاری رویال و مرکز خرید ایران زمین ، از جمله مهم ترین مراکز خرید در شهرک قدس هستند.

 

مراکز آموزشی و فرهنگی شهرک غرب

 

دبستان منان، دبستان سروش،  دبیرستان آزادی، دانشگاه امام صادق، دبیرستان فرهنگ رضوان، دبیرستان دخترانه امام صادق، مدرسه نور دانش و سرای محله شهرک قدس از جمله اماکن آموزشی در این محله هستند.

 

مراکز درمانی و ادارت و ساختمان های مهم شهرک غرب

 

بیمارستان های مجهز و خصوصی بهمن و آتیه در این محله قرار گرفته اند.

وزارت علوم، تحقیقات و فناور نیز در خیابان پیروزان جنوبی نیز از ساختمان های مهم شهرک قدس است.

سفارت تونس و سفارت امارت متحده عربی نیز در این محله قرار گرفته اند.

 

تاریخ : 1398.02.09
نویسنده : Modiriat
دسته بندی :  محلات تهران
بالا