جایگاه A
آشنایی با محله

امامزاده قاسم

محله امامزاده قاسم

 

محله امامزاده قاسم

 

امامزاده قاسم ( Emamzadeh Qasem ) در منطقه یک شهر تهران واقع شده است .

 

در شمال تهران، در نزدیکی میدان قدس و محله تجریش، محله ای قرار دارد که در قدیم دژ علیا نامیده می‌شد. پس از ورود یکی از نوادگان امام حسن مجتبی، به نام امامزاده قاسم، این محله به این نام مشهور شد. بقعه امامزاده قاسم در این محله، در قرن هفتم ساخته شد. این زیارتگاه در طول سال میزبان زائران زیادی است. در مورد امامزاده قاسم ، روایات زیادی در این محله ذکر می‌شود. اما اعتبار هیچ کدام به درستی مشخص نیست. مراسم و سنت‌ های مذهبی زیادی در این محله مرسوم است که مخصوص این منطقه است.

 

 این محله در نزدیکی ییلاق گلابدره و بسیار با صفا و خوش منظره است. رودخانه گلابدره نیز از وسط این محله عبور می کند. باغ شاطر ، دربند ، نخجوان و جعفر آباد دیگر همسایه های این محله هستند. خیابان باهنر در جنوب امامزاده قاسم قرار دارد. این محله از شمال با خیابان رجایی و بوکان هم مرز است. در غرب این محله خیابان دربند قرار گرفته است.

 

قدیمی ترین میدان این محله، میدان امامزاده قاسم نام دارد. در این میدان یک چاه قدیمی وجود دارد. قناتی نیز در این منطقه وجود داشته که امروزه خشک شده است. بر روی این قنات ، مسجد مشهور قنات ساخته شده است.

یکی دیگر از اماکن مذهبی امامزاده قاسم تهران، مسجد جامع این محله است.مسجد صاحب الامر نیز دیگر مسجد این محله است. آرامستان ظهیرالدوله مدفن بسیاری از مشاهیر تهران است.

 

بافت محله امامزاده قاسم، بافتی قدیمی و روستایی است و بر روی شیب و دامنه قرار گرفته است.

 

برای رسیدن به امامزاده قاسم، می‌توانید از متروی تجریش استفاده کنید. ایستگاه تاکسی امامزاده قاسم در ضلع جنوب غربی آن و در نزدیکی میدان قدس واقع شده است. این محله در منطقه یک شهرداری و خارج از محدوده زوج و فرد قرار دارد. بنابراین میتوانید با اتومبیل شخصی خود را به این محله برسانید.

 

دانشکده پیراپزشکی دانشگاه شهید بهشتی در محله امامزاده قاسم قرار دارد.

 

ساختمان بلند و سفید رنگ هتل پنج ستاره ویستریا ، در خیابان دربند قرار دارد و از مسافران پذیرایی می کند.

 

دو مرکز علمی مهم فرهنگستان علوم و مرکز مطالعات علم و فناوری در محله امامزاده قاسم واقع است. از مدارس و مراکز آموزشی این منطقه میتوان به مدرسه اینورس، دبستان دخترانه بهار مقدسی، مدرسه شجری، مدرسه نمونه دولتی عفاف، مدرسه سرخابی، مدرسه ایرانیان، دبستان علامه طباطبایی، موسسه آموزش عالی آزاد پارسه اشاره کرد.

 

از ساختمان های مهم محله امامزاده قاسم ، سفارت اسلواکی در خیابان مقدسی و سفارت اتریش در خیابان میرولی است.

 

کافه ویگو ، فست فود رکورد ، کافه سوهو ، رستوران بانوان باغچه ، کافه نیدا اکسپرس ، کافه لاوا ، رستوران شلف و رالف ، کافه رستوران توپیچ ، رستوران چارچی ، کافه دوناتو ، کافه رستوران مرسع ، کافه رستوران تایم ، فست فود چاکوچ ، کافه کلانا ، رستوران بونو ، کافه کرنر ، کافه عمارت سین هشتم ، تکسین و رستوران شمرون کباب این محله را به یکی از پر رستوران ترین محله های تهران تبدیل کرده است.

 

مجموعه ورزشی الغدیر یکی از مکان های ورزشی در امامزاده قاسم است.

 

پارک پیله ، بوستان گل محمدی و بوستان روشن ، فضاهای سبز این محله هستند.

 

تاریخ : 1398.02.08
نویسنده : Modiriat
دسته بندی :  محلات تهران
بالا